OFERTA PRZEDSZKOLA NR 3

NASZE PRZEDSZKOLE ZAPEWNIA OPIEKĘ,
WYCHOWANIE I NAUKĘ W ATMOSFERZE AKCEPTACJI I BEZPIECZEŃSTWA

p

W RAMACH REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ OFERUJEMY ZAJĘCIA I ZABAWY:

1. Literackie:
    • słuchanie i opowiadanie wierszy, opowiadań, historyjek, bajek i baśni;
    • edukacja teatralna;
    • kształtowanie umiejętności poprawnego i bogatego wypowiadania się;
    • rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
  2. Matematyczne:
    • kształtowanie umiejętności liczenia, segregowania i klasyfikowania;
    • rozwijanie myślenia logicznego.
  3. Muzyczne:
    • zabawy ruchowo-rytmiczne;
    • śpiewanie piosenek;
    • grę na instrumentach perkusyjnych.
  4. Plastyczno-konstrukcyjne:
    • rysowanie, malowanie, wycinanie;
    • stosowanie różnych technik plastycznych, np.: modelowanie, lepienie, wydzieranka, wycinanka, origami itp.;
    • rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
    • zabawy konstrukcyjne.
  5. Ruchowe:
    • ćwiczenia gimnastyczne, zabawy ruchowe w sali i na świeżym powietrzu, zabawy przy muzyce;
    • spacery, wycieczki.
  6. Wyciszające:
    • bajkoterapia;
    • muzykoterapia,
    • masaż relaksacyjny

POWYŻSZĄ OFERTĘ W RAMACH CZESNEGO UZUPEŁNIAJĄ ZAJĘCIA:

1. z języka angielskiego z lektorem (dla wszystkich dzieci 2 x w tygodniu);
  2. z rytmiki (dla wszystkich dzieci 2 x w tygodniu);
  3. z katechezy;
  4. logopedyczne indywidualne dla dzieci objętych terapią (1 x w tygodniu);
  5. z psychologiem indywidualne i grupowe (1 x w tygodniu).

PONADTO POSIADAMY BOGATĄ OFERTĘ IMPREZ, UROCZYSTOŚCI I SPOTKAŃ:

1. Współpraca z lokalną społecznością:
    • „Duży i mały to sportowiec doskonały” – jesteśmy organizatorami Olimpiady sportowej we współpracy z GKS Górnik;
    • „W krainie pluszowego misia” – jesteśmy organizatorami Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej we współpracy z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta, Filia nr 2
    • „Koszyk z książkami” – współpracujemy z biblioteką miejską i powiatową;
    • „Mały ekolog” – współpracujemy z PGKiM;
    • „Mali artyści” – współpracujemy z Centrum Kultury /konkursy, przeglądy plastyczne, muzyczne, teatralne/;
    • „Mały patriota” – współpraca z Domem Tradycji Ludowej.
    Uczestniczymy w akcjach charytatywnych na terenie Łęcznej:
    • „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” – PCPR;
    • „Szlachetna paczka” projekt społeczny oparty na pracy z Darczyńcami i Wolontariuszami;
    • „Nakrętka nadziei” – Lubelskie Stowarzyszenie Samopomocy;
    • „Pełna miska dla schroniska” – schronisko w Nowodworze koło Lubartowa.
  2. Warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci.
  3. Wycieczki i pikniki plenerowe: Magiczne Ogrody, Bałtów, Leonów, Serniki, Lubelski Skansen, Ogród Botaniczny;
  4. Spotkania z ciekawymi ludźmi: policjant, strażak, lekarz, piłkarz, kucharz, górnik, aktor, muzyk.
  5. Wyjazdy do teatru, kina, muzeum.
  6. Spotkania artystyczne na terenie placówki: spektakle teatralne, koncerty muzyczne, warsztaty regionalne.
  7. Imprezy plenerowe: pikniki rodzinne, zawody sportowe.
  8. Spotkania i dni adaptacyjne, dzięki którym dzieci przygotowywane są do pobytu w przedszkolu.
  9. Dni inaczej: Dzień Przedszkolaka, Dzień Chłopaka, Dzień Pluszowego Misia, Andrzejki, Dzień Dziewczynek, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Dziecka, kalendarz dni nietypowych np. Dzień postaci z bajek, Dzień Kropki, Dzień Jeża.
  10. Uroczystości: Ślubowanie Przedszkolaków, Spotkanie z Mikołajem, spotkania opłatkowe, Dzień Babci i Dziadka, Bal Karnawałowy, spotkania wielkanocne, Dzień Mamy i Taty, Festyn Rodzinny, Zakończenia Roku Przedszkolnego.

PRZEDSZKOLE NR 3 W SWOJEJ PRACY WYKORZYSTUJE:

1. Program Wychowania Przedszkolnego autorstwa Wiesławy Żaby – Żabińskiej, Wioletty Majewskiej, Renaty Paździo, Mac Edukacja, wspomagający rozwój aktywności dzieci.
  2. Programy autorskie nauczycieli.
  3. Program adaptacyjny dla dzieci 3 - letnich.
  4. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – ogólnopolski program ekologiczny dla przedszkoli.
  5. „Czyste powietrze wokół nas” – program przedszkolnej edukacji antynikotynowej pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  6. „Cała Polska czyta dzieciom” kampania społeczna krzewiąca czytelnictwo i promująca wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży.
  7. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami.
  8. „Dar zabawy” – program wychowania przedszkolnego oparty na metodzie F.W. Froebla

METODY I FORMY PRACY STOSOWANE W NASZYM PRZEDSZKOLU PRZEZ NAUCZYCIELI:

W naszej pracy opieramy się na programach i metodach wspomagających takich jak:

• metoda dobrego startu Marty Bogdanowicz
  • metoda Carla Orffa i Rudolfa von Labana
  • metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
  • pedagogika zabawy Klanza
  • metoda wspomagania rozwoju umysłowego w zakresie matematyki prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
  • kinezjologia edukacyjna - „Gimnastyka mózgu” G. i P. Dennisonów
  • metody aktywizujące: drama, burza mózgów, pantomima.

Nauczyciel przy wyborze metody pracy kieruje się indywidualnymi możliwościami rozwojowymi dziecka, skutecznością, potrzebami i zainteresowaniami dzieci.

Preferowaną formą pracy w naszym przedszkolu jest wszechstronna aktywność dziecka, umożliwiająca mu decydowanie i dokonywanie wyboru.

RODZICOM OFERUJEMY:

• Spotkania organizacyjno – informacyjne w grupach z nauczycielami, z panią dyrektor.
  • Konsultacje indywidualne w celu wymiany informacji na temat wychowanków.
  • Stały kontakt z logopeda i psychologiem.
  • Zajęcia i warsztaty otwarte.
  • Spotkania i dni adaptacyjne.
  • Imprezy integracyjne: Dzień Mamy i Taty, Święto Rodziny, Dzień Babci i Dziadka.
  • Uczestniczenie w Balu Karnawałowym oraz w Uroczystości Zakończenia Roku Szkolnego.
  • Stały dostęp do ogłoszeń na temat aktualności z pracy naszej placówki w postaci kącika dla rodziców, strony internetowej www.przedszkolenr3.leczna.pl